piątek, 3 sierpnia 2018

Morela


Nazywana pierwszym owocem lata

 

Ważne jest wnętrze a nie wygląd mówią… Cóż morela jest jednak doskonały przykładem na to, że piękno i bogate wnętrze występują w przyrodzie naturalnie i mogą iść ze sobą w parze.  Zdrowa, promienna skóra to pierwsza korzyść ze spożywania tego owocu  jaka się nam nasuwa. Witamina E, beta-karoten, antyoksydanty są wręcz pożądane przez naszą skórę. Ponadto morele łagodzą objawy egzemy, świerzbu i innych chorób skóry.  

 

Dwie morela to połowa dziennego zapotrzebowania na karotenoidy. Chronią one nasz wzrok przed zmianami związanymi ze starzeniem się, nadają skórze delikatny kolor opalenizny a także chronią przed promieniowaniem UV podczas opalania, są przeciwutleniaczami zatem ich korzystne działanie na organizm ma szeroki zakres.

 

Morele są źródłem katechin, związków o działaniu m.in. przeciwnowotworowym, przeciwmiażdżycowym, zapobiegającym chorobom układu sercowo-naczyniowego. Katechiny mogą przyczyniać się do zmniejszenia stanu zapalnego, przewlekły stan zapalny jest czynnikiem inicjującym rozwój wielu chorób.

 

Będąc bogatym źródłem potasu i wspomnianych już przeciwutleniaczy wpływają korzystnie na pracę układu sercowo-naczyniowego oraz obniżają ciśnienie krwi.

 

Morele wspomagają również gospodarkę wodną, działając moczopędnie i przeciwdziałając zatrzymywaniu wody w organizmie.

 

Morele jako źródło wapnia mają również znaczenie w profilaktyce osteoporozy.

 

Dostarczając błonnik, zarówno rozpuszczalny jak i nierozpuszczalny,  przyczyniają się do utrzymania w dobrej kondycji całego przewodu pokarmowego, usprawniają pracę jelit i pomagają usunąć zaparcia.

 

Sok z moreli lub morele ugotowane na parze są stosowane jako środek obniżający gorączkę i łagodzący objawy przeziębienia. Olejek morelowy ma działanie wykrztuśne, wydaje się być również skuteczny w zapobieganiu astmie i łagodzeniu jej objawów.

 

Wybierając morele najlepiej sięgnąć po te lekko miękkie, będą dojrzałe, smaczne i najbardziej wartościowe.

 

Jakieś wady? Podobno nie ma ideałów, chyba że jest się Małą Mi… Morela nie jest, dlatego u osób mających problemy z trawieniem może powodować kwaśne odbijania, pieczenie, wzdęcia. Poza tym chorzy na astmę powinni wybierać świeże morele najlepiej z ekouprawy a unikać moreli suszonych zawierających konserwanty mogące nasilać objawy choroby. Morele suszone z dodatkiem konserwantów mają jaskrowo pomarańczowy kolor, suszone naturalnie mają lekko brunatny odcień.  

 

 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz