środa, 26 września 2018

Bakłażan


Najpiękniejsza, funkcjonująca nazwa tego warzywa brzmi gruszka miłosna… Czy można znaleźć bardziej wdzięcznego kandydata do uwodzenia smakiem podczas romantycznej kolacji? Nazwa ta oczywiście nie wzięła się z przypadku, jak się pewnie domyślacie bakłażan jest afrodyzjakiem.
Bakłażan zawiera antocyjany, spożywanie więcej niż 3 porcje warzyw i owoców dziennie zawierających antocyjany znacznie zmniejsza ryzyko chorób serca oraz obniża ciśnienie krwi. Na uwagę zasługuje znaleziona w skórce bakłażana nasunina, związek o silnym działaniu przeciwutleniającym. Zapobiega ona powstawaniu wolnych rodników (powstających przy udziale żelaza nie związanego z białkami) chroniąc szczególnie mózg i komórki nerwowe. Uwaga osoby z niedokrwistością, nasunina chelatując nadmiar żelaza tworzy z nim kompleks i ogranicza jego dostępność.
Nasunina wykazuje również działanie przeciwangiogenne, zapobiega powstawaniu nowych naczyń krwionośnych w obrębie nowotworu, przyczyniając się w ten sposób do ograniczenia jego rozwoju. Ze względu na tą właściwość spożycie bakłażana powinny ograniczyć kobiety w ciąży i osoby po urazach, u których tworzenie się nowych naczyń krwionośnych jest niezbędnym procesem w gojeniu się ran. 
Spożywanie bakłażanów wpływa korzystnie na stosunek cholesterolu LDL i HDL (HDL to ten dobry), spowalnia proces tworzenia się blaszki miażdżycowej oraz ułatwia przepływ krwi przez naczynia krwionośne.
Bakłażany wpływają korzystnie na stan mineralizacji kości, zmniejszając ryzyko wystąpienia osteoporozy.
Bakłażan jest warzywem polecanym w diecie cukrzycowej, reguluje poziom cukru i insuliny. Ponadto ma niski indeks glikemiczny i jest niskokaloryczny, oczywiście jeśli nie usmażymy go na patelni pełnej tłuszczu.
Należy do roślin z rodziny piankowych może więc powodować alergię, jest warzywem, które nie może być jedzone na surowo i wymaga obróbki termicznej.
Podsumowując, bakłażan dostarcza wielu składników będących antyoksydantami, które chronią organizm przed szkodliwym, ogólnoustrojowym działaniem wolnych rodników. Organizm z nagromadzoną pulą przeciwutleniaczy sprawniej stawia czoła chorobom serca, nowotworom, stanom zapalnym. Obecność antyoksydantów usprawnia ponadto pracę mózgu, dieta uwzględniająca bakłażany jest korzystna w profilaktyce m.in. choroby Alzheimera i demencji.
Na korzystne dla zdrowia właściwości bakłażana wpływa sposób jego przygotowania, niskokaloryczny i lekko strawny będzie ten gotowany, najlepiej na parze. Smażenie podnosi kaloryczność oraz sprawia że staje się on ciężkostrawny.  
Mówi się, że aby pozbyć się gorzkiego posmaku z bakłażana należy go pokroić (w taki sposób w jaki będziemy go wykorzystywać), posolić i po 30 minutach zmyć sól i wysuszyć. Nie praktykuję i goryczy nie wyczuwam.
Wybierając bakłażana należy zwrócić uwagę czy jest miękki w dotyku, skórka jest błyszcząca a szypułka nie poczerniała, najlepsze będą te mniejsze, ważące 150-200 g.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz