wtorek, 29 października 2019

Czarnuszka siewna



Czarnuszka siewna jest wykorzystywana głównie jako przyprawa, dodatek do pieczywa, mięs, sałatek, bywa używana jako zamiennik pieprzu, ponieważ w mniejszym stopniu podrażnia śluzówkę żołądka. Sprawdzi się również jako środek konserwujący. Kto by przypuszczał, że jej wpływ na zdrowie ma tak szeroki zakres.

Powinna znaleźć się w domu alergika, wykazuje działanie przeciwalergiczne, m.in. wspomaga leczenie alergicznego nieżytu nosa, łagodzi reakcje alergiczne u osób z nadwrażliwością na białka jaja kurzego. Działa również przeciwastmatycznie.

Czarnuszka wpływa korzystnie na poziom glikemii na czczo i po posiłku, pomaga utrzymać stały poziom hemoglobiny glikowanej - w dawce 2 g dziennie. Jej dodatek do żywności pomoże diabetykom wyregulować cukrzycę.

Przyprawa ta pomaga zwalczać szkodliwe bakterie, istnieją doniesienia, że radzi sobie nawet z niektórymi bakteriami opornymi na antybiotyki. Pomoże również w walce z Helicobacter pylori, jak wiadomo bakteria ta jest główną przyczyną powstawania wrzodów żołądka. Czarnuszka posiada też właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwpasożytnicze.

Olejek z czarnuszki znalazł zastosowanie w aromaterapii, bywa pomocny w leczeniu przeziębienia i kaszlu.

Działa ochronnie na wątrobę i nerki w trakcie stosowania niektórych leków, np., Paracetamolu. Badaniu poddano wpływ czarnuszki na poziom kwasu moczowego i stan zapalny, obydwa parametry zostały zmniejszone po stosowaniu 1 g proszku z nasion dwa razy dziennie przez 21 dni. Takie wyniki skłaniają naukowców do szerszego zbadania czarnuszki pod kątem zastosowania jej w leczeniu dny moczanowej.

Ponadto czarnuszka wykazuje działanie przeciwnowotworowe, antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, moczopędne, żółciopędne, immunomodulujące, przeciw osteoporozie, przeciwzakrzepowe, neuroochronne, rozkurczowe, pobudzające laktację oraz wpływające korzystnie na regularność miesiączkowania. Dawniej mówiono i niej, że „jest lekiem na każdą przypadłość, poza śmiercią”.

Lecznicza dawka ziaren czarnuszki to od 2 do 5 g dwa razy dziennie, w przypadku oleju jest to od 500 do 1000 mg dwa razy dziennie.



Literatura
Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2018, tom 9, nr 3, 95-102









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz