piątek, 30 listopada 2018

Sałatka z kaszą jęczmienną, jajkiem i jarmużem

 

Składniki

Na jedną porcję

Ok. 330 kcal

 

Kasza jęczmienna, 40 g

Jajko

Jarmuż

Pomidor

Pestki dyni, połowa garści

Jogurt naturalny, 2 łyżki

Bazylia świeża

Oliwa, łyżeczka

Sól, szczypta

 

 

Sposób przygotowania

 

Kaszę ugotować według przepisu na opakowaniu. Jarmuż natrzeć oliwą. Ugotowane jajko i pomidora pokroić w łódeczki. Jogurt wymieszać z posiekaną bazylią i solą. Ułożyć wszystko na talerzu. Posypać podprażonymi pestkami dyni.

 

 

 

 

 

niedziela, 25 listopada 2018

Buraki

Jesteś tym co jesz mówią, kto zatem chciałby być burakiem ;) Ale spokojnie, tak jak zjedzenie kogoś szczupłego nie pomoże w uzyskaniu fit sylwetki, tak konsumpcja buraków nie okaże się szkodliwa, a wręcz przeciwnie.

 Są zasobne w związki azotowe, które w organizmie człowieka przekształcają się w tlenek azotu (NO), wywierający korzystne działanie w regulowaniu ciśnienia krwi. Sok z buraka jest polecany osobom zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym.

Tlenek azotu poprawia również ukrwienie mózgu, dzięki czemu narząd ten zachowuje na dłużej sprawność.

Te same składniki poprawiają wydajność i wytrzymałość organizmu, zwłaszcza u sportowców.

Są doskonałym składnikiem diety odtruwającej, pomagają oczyścić organizm z toksyn, zapobiegają wzdęciom, wpływają korzystnie na tempo metabolizmu, zapobiegają zatrzymywaniu wody. Pamiętać należy jednak, że są bogatym źródłem węglowodanów, ponadto gotowane mają wysoki indeks glikemiczny (IG), w takiej sytuacji nie powinny być głównym składnikiem posiłku m.in. osób z cukrzycą, insulinoopornością czy będących na diecie redukcyjnej, mogą natomiast stanowić lekki akcent. Obecność białka, tłuszczu, błonnika rozpuszczalnego wpływa na obniżenie IG. Można je jeść także na surowo (niski IG) np. w postaci soku, lub kisić, zyskują wtedy dodatkowo zalety produktów kiszonych, jak kapusta czy ogórki.

Betaina zawarta w burakach obniża poziom homocysteiny, która przyspiesza tworzenie się zmian miażdżycowych, a także zwiększa krzepliwość krwi. Ponadto buraki pomagają obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów, a także wzmacniają naczynia krwionośne, pamiętając o zdolności regulowania ciśnienia krwi można śmiało powiedzieć, że buraki zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Flawonoidy, związki o właściwościach antyoksydacyjnych, znajdują się w większym stężeniu w botwince, choć miąższ buraka również zawiera ich spore ilości.

Działają jak afrodyzjak, łagodzą także skutki menopauzy.

Są znakomitym źródłem kwasu foliowego i manganu,  dostarczają żelazo, magnez, potas, witaminę C.

 

 

 

sobota, 24 listopada 2018

Różyczki na spodzie daktylowo-orzechowym

Składniki

Na 6 porcji

 

ü 2 jabłka

ü 2 Białka jaja

ü 100 g daktyli

ü 50 g orzechów włoskich

ü 50 g migdałów

ü 25 g płatków owsianych

ü Łyżka sezamu

ü Łyżeczka cynamonu

ü Łyżeczka kakao

 

 

Sposób przygotowania

 

Daktyle, migdały, orzechy i płatki rozdrobnić blenderem (lub bardzo drobno posiekać), dodać sezam i kakao. Z białek ubić pianę, połączyć z pozostałymi składnikami. Wyłożyć ciastem foremki do tartaletek. Foremki można posmarować olejem rzepakowym lub wyłożyć papierem do pieczenia. Jabłka umyć, pokroić w ćwiartki, wyciąć gniazda nasienne i pokroić w cieniutkie plasterki. Poukładać plasterki jabłek na ciasto, posypać cynamonem. Piec ok. 20 minut w 180°C.

 

 

 

 

piątek, 16 listopada 2018

Szpinak

Niesamowicie wdzięczny produkt, w którego przygotowaniu ogranicza nas jedynie wyobraźnia, sposoby jego wykorzystania można wyliczać bez końca.

 

Szpinak podnosi funkcje poznawcze, poprawia koncentrację, powinien być włączony do diety jako profilaktyka choroby Alzheimera. W jednym z badań nad wpływem luteiny (znajdującej się w szpinaku) na zdolności poznawcze włączono kwas DHA (tłuste ryby morskie jak łosoś, makrela, śledź), okazało się, że taki duet pozwala uzyskać jeszcze lepsze rezultaty. Warto więc, komponując posiłki, łączyć te dwa składniki.

 

Poprawia wzrok, dzięki obecności beta-karotenu, luteiny i ksantenu, przeciwdziała suchości i pieczeniu oczu, a także zwyrodnieniu plamki żółtej i jaskrze.

 

Zawiera koenzym Q10, który jest bardzo wartościowym składnikiem w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Usprawnia on również działanie układu immunologicznego, może być pomocny w normowaniu poziomu cukru oraz w  leczeniu otyłości.  

 

 

Zawiera kwas alfa-liponowy, który jest silnym przeciwutleniaczem i działa przeciwnowotworowo,  stymuluje również spalanie cukru, zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę,  a ponadto badania sugerują że szpinak ma zdolność ograniczania głodu. Do tego niska kaloryczność sprawia, że szpinak doskonale sprawdzi się w diecie redukcyjnej.

 

Szpinak jest dobrym źródłem chlorofilu a co za tym idzie tylakoidów – składowych części chloroplastów, organelli zawierających chlorofil. Badania wykazują, że tylakoidy opóźniają opróżnianie żołądka, obniżają poziom hormonów związanych z głodem a podnoszą poziom hormonów sytości. Przyszłe badania mają ustalić czy spożywanie szpinaku ma wpływ na profilaktykę otyłości, a być może nawet na zapobieganie cukrzycy typu 2.

 

Wykazuje działanie ochronne na śluzówkę żołądka, dzięki czemu przeciwdziała tworzeniu się wrzodów.

 

Bogaty w witaminę K jest polecany osobą cierpiącym na hemofilię, wspomaga pracę wątroby.

 

Jest dobrym źródłem kwasu foliowego, błonnika, witaminy A, witaminy C zawiera potas, selen, magnez, mangan, miedź, cynk, witaminę E i witaminy z grupy B. Wbrew powszechnej opinii nie jest wcale dobrym źródłem żelaza.

 

Za względu na wysoką zawartość szczawianów powinny unikać go osoby, u których stwierdzono  kamienie nerkowe. Kwas szczawiowy utrudnia ponadto wchłanianie wapnia i żelaza.

 

Podobne właściwości do szpinaku ma szczaw, roślina ceniona w polskiej kuchni, ostatnio jednak nieco zapomniana.