wtorek, 29 października 2019

Czarnuszka siewna



Czarnuszka siewna jest wykorzystywana głównie jako przyprawa, dodatek do pieczywa, mięs, sałatek, bywa używana jako zamiennik pieprzu, ponieważ w mniejszym stopniu podrażnia śluzówkę żołądka. Sprawdzi się również jako środek konserwujący. Kto by przypuszczał, że jej wpływ na zdrowie ma tak szeroki zakres.

Powinna znaleźć się w domu alergika, wykazuje działanie przeciwalergiczne, m.in. wspomaga leczenie alergicznego nieżytu nosa, łagodzi reakcje alergiczne u osób z nadwrażliwością na białka jaja kurzego. Działa również przeciwastmatycznie.

Czarnuszka wpływa korzystnie na poziom glikemii na czczo i po posiłku, pomaga utrzymać stały poziom hemoglobiny glikowanej - w dawce 2 g dziennie. Jej dodatek do żywności pomoże diabetykom wyregulować cukrzycę.

Przyprawa ta pomaga zwalczać szkodliwe bakterie, istnieją doniesienia, że radzi sobie nawet z niektórymi bakteriami opornymi na antybiotyki. Pomoże również w walce z Helicobacter pylori, jak wiadomo bakteria ta jest główną przyczyną powstawania wrzodów żołądka. Czarnuszka posiada też właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwpasożytnicze.

Olejek z czarnuszki znalazł zastosowanie w aromaterapii, bywa pomocny w leczeniu przeziębienia i kaszlu.

Działa ochronnie na wątrobę i nerki w trakcie stosowania niektórych leków, np., Paracetamolu. Badaniu poddano wpływ czarnuszki na poziom kwasu moczowego i stan zapalny, obydwa parametry zostały zmniejszone po stosowaniu 1 g proszku z nasion dwa razy dziennie przez 21 dni. Takie wyniki skłaniają naukowców do szerszego zbadania czarnuszki pod kątem zastosowania jej w leczeniu dny moczanowej.

Ponadto czarnuszka wykazuje działanie przeciwnowotworowe, antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, moczopędne, żółciopędne, immunomodulujące, przeciw osteoporozie, przeciwzakrzepowe, neuroochronne, rozkurczowe, pobudzające laktację oraz wpływające korzystnie na regularność miesiączkowania. Dawniej mówiono i niej, że „jest lekiem na każdą przypadłość, poza śmiercią”.

Lecznicza dawka ziaren czarnuszki to od 2 do 5 g dwa razy dziennie, w przypadku oleju jest to od 500 do 1000 mg dwa razy dziennie.



Literatura
Jurczak R., Reguła J., Właściwości prozdrowotne czarnuszki siewnej i jej znaczenie w leczeniu dny moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2018, tom 9, nr 3, 95-102









sobota, 19 października 2019

Bakłażan faszerowany indykiem i pieczarkami

bakłażan indyk pieczarki kasza

 

 

Składniki

Na 4 porcje

 

      Bakłażan – 2 sztuki

      Mięso z indyka – 500g

      Kasza jęczmienna – ½ szklanki

      Marchew – 3 sztuki

      Pieczarki – 250g

      Passata pomidorowa – szklanka

      Mozzarella – 100g

      Masło - łyżeczka

      Sól – łyżeczka

      Pieprz ziołowy – ¼ łyżeczki

 

 

Sposób przygotowania

 

Mięso, warzywa i pieczarki umyć.

Kaszę ugotować w szklance wody, lekko posolić, mieszać w trakcie gotowania.

Marchew obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach.

Bakłażany przekroić w pół, wydrążyć środki i posolić.

Mozzarellę zetrzeć na tarce o grubych oczkach.

Pieczarki podsmażyć na maśle.

Mięso podsmażyć bez tłuszczu ok. 5 minut, dodać marchew i po kolejnych 5 minutach dodać passatę pomidorową. Doprawić solą i pieprzem. Wymieszać z pieczarkami i kaszą.

Wypełnić mięsem bakłażany, posypać serem, piec w piekarniku nagrzanym do 160°C przez ok. 25 minut.

 

 








sobota, 5 października 2019

Ryż na mleku z gruszkami

Ryż, mleko, cynamon, gruszki

 

 

Składniki

Na 4 porcje

 

·       Ryż – 2 szklanki

·       Mleko – litr plus opcjonalnie pół szklanki jeśli ryż będzie twardy a wpije całe mleko, ewentualnie można zastosować słodką śmietankę*, konsystencja ryżu jest wtedy bardziej kremowa

·       Gruszki – 3-4 sztuki

·       Cynamon – łyżeczka

·       Mąka ziemniaczana – 2 łyżeczki

·       Cukier trzcinowy – łyżeczka

 

*Śmietanka kremówka – 1/3 szklanki

 

 

Sposób przygotowania

 

Gruszki umyć, obrać, pokroić w kostkę, dodać cukier i smażyć od czasu do czasu mieszając.

Kiedy będą już miękkie odłożyć połowę gruszek, do pozostałych w garnku dolać szklankę wody, dodać cynamon i zagotować. Następnie zblendować na gładką masę.

Mąkę ziemniaczaną rozmieszać z ¼ szklanki wody i wlać do gorącej masy gruszkowej. Dokładnie wymieszać i dodać gruszki pokrojone w kostkę. Odstawić do wystygnięcia.

Znawcy odradzają blendowanie ciepłych potraw ze względu na ryzyko stępienia ostrzy. Ja podejmuję czasem ryzyko i nie zauważyłam pogorszenia w pracy sprzętu.

Mleko zagotować, dodać ryż, gotować na wolnym ogniu do momentu aż ryż będzie miękki. Jeśli wpije całe mleko, a ziarenka nadal będą twarde należy dolewać stopniowo mleko do uzyskania odpowiedniej miękkości ryżu.