środa, 21 sierpnia 2019

Papryka


Jedno z najpopularniejszych warzyw na naszych stołach, jemy je na surowo, dodajemy do sałatek, gulaszu, leczo, faszerujemy, marynujemy, grillujemy… Preferujemy ze względu na różne kolory, kształty czy stopień ostrości. A jakie właściwości zdrowotne ma papryka?

 

Charakterystyczną dla papryki substancją o właściwościach prozdrowotnych jest kapsaicyna. Tutaj zła informacja dla osób, które nie lubią bądź nie mogą spożywać ostrych przypraw, związku tego w papryce tym więcej im jest ona ostrzejsza w smaku. Kapsaicyna jest rozpuszczalna w tłuszczach i w alkoholu, nie jest rozpuszczalna w wodzie. Dlatego jeśli ktoś uraczy Was ognistą potrawą z dodatkiem którejś z papryk a Wy żar w przełyku chcecie znieść z honorem poproście a lampkę wina lub szklankę mleka.

Kapsaicyna znalazła zastosowanie w leczeniu bólu mięśniowo-szkieletowego i neurologicznego, jest składnikiem maści stosowanych m.in. w neuropatii cukrzycowej, reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Wykazuje również działanie przeciwnowotworowe, ma zdolność niszczenia komórek rakowych, nie niszcząc przy tym zdrowych komórek.

Wykorzystywana jest również w leczeniu pęcherza nadreaktywnego, jest to częstomocz i nietrzymanie moczu spowodowane parciem. Kapsaicyna wpływa na zmniejszenie częstości oddawania moczu.

Substancja ta jest również skuteczna w łagodzeniu nudności i wymiotów.

Kapsaicyna nie jest wskazana w takich schorzeniach jak wrzody żołądka i dwunastnicy, refluks, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zaburzenia krzepnięcia krwi a także u dzieci, kobiet w ciąży, a także u osób zażywających środki przeczyszczające i kwas acetylosalicylowy.

 

W papryce znajdziemy karotenoidy i flawonoidy, różne z zależności od koloru warzywa. Przypuszcza się, że flawonoidy zawarte w papryce rozszerzają naczynia krwionośne, obniżając w ten sposób ciśnienie krwi, zmniejszając częstość akcji serca i poprawiając ukrwienie i dotlenienie wszystkich tkanek.

 

Badaniami objęto wpływ papryki na hipoglikemię, część z nich wykazała, że papryka pobudzała wydzielanie insuliny i obniżała poziom glukozy. Warto dodać, że najlepsze efekty dawała zielona papryka.

 

Za smak warzywa oprócz kapsaicyny i olejków eterycznych odpowiadają cukry – fruktoza, sacharoza i glukoza. Ich poziom wzrasta wraz ze stopniem dojrzałości oraz wraz z ostrością.

 

Papryka bez skórki będzie lepiej tolerowana przez nasze jelita, jeśli mamy z tym problem. Aby z łatwością pozbyć się skórki należy włożyć paprykę na kilka minut do piekarnika nagrzanego na 180°C, a następnie szczelnie zamknąć w woreczku foliowym, grubszym śniadaniowym lub do mrożenia. Skórka powinna wtedy sama odejść, a przynajmniej łatwo będzie ją zdjąć.

 

Kolor ma znaczenia

Kierując się wartościami odżywczymi przy wyborze koloru papryki warto wiedzieć, że czerwona dostarczy nam najwięcej β-karotenu (prowitaminy A), który zadba o naszą skórę i oczy, barwnik ten jest przeciwutleniaczem, wspomoże więc walkę z wolnymi rodnikami. Papryka zielona to najlepsze z pośród papryk źródło kwasu foliowego, przyszłe mamy powinny więc sięgać po ten kolor. Natomiast żółta to najwyższa dawka witaminy C, warto wspomnieć, że ogólnie papryka jest bardzo dobrym źródłem tej witaminy. Dostarczy nam również luteiny i zeaksantyny, kojarzonych głównie z dobrym widzeniem.

 

Na koniec dodam jeszcze, że podczas miłego sam na sam z drugą połówką warto chrupać paprykę, podnosi ona poziom libido, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Ponadto uważa się, że ma zdolność łagodzenia bólu głowy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz