piątek, 2 sierpnia 2019

Zdrowie poznawcze


Dieta wspomagająca funkcje poznawcze, czyli jak zadbać o mózg. 

 

 

Procesy poznawcze to zdolność odbierania informacji, ich przetwarzania i wykorzystania. To stała relacja z otaczającą nas rzeczywistością, m.in. spostrzeganie, koncentrowanie uwagi, zapamiętywanie, myślenie i analizowanie. Pogorszenie funkcji poznawczych wiąże się ze starzeniem organizmu, chorobą Alzheimera czy innymi formami demencji, depresją i zaburzeniami nastroju.

 

Zaobserwowano, że wpływ na zdrowie poznawcze ma stan zapalny utrzymujący się w organizmie, a także skład mikroflory jelitowej. A jak wiadomo na czynniki te ma wpływ nasza dieta.

 

Pierwszym produktem, który ma kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu są orzechy włoskie. Już sam ich kształt przywołuje odpowiednie skojarzenia. Związki zawarte w orzechach wykazują udokumentowane działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Orzechy włoskie dostarczają najwięcej kwasów omega-3 wśród wszystkich orzechów. Omega-3 występują w mózgu w wysokich stężeniach, dlatego przypuszcza się, że odgrywają znaczącą rolę w funkcjonowaniu tego narządu. Ponadto spożycie orzechów włoskich koreluje z niższymi wskaźnikami depresji.

 

Jeśli już mowa o dobroczynnym wpływie kwasów omega-3 na zdrowie mózgu to pamiętać należy o ich najlepszym źródle, czyli rybach (najlepiej tłustych, morskich) i owocach morza.

 

Pod lupę wzięto również wpływ jagód, a konkretnie antocyjanów dostarczanych przez nie, na funkcje poznawcze. Wyniki owszem były zadowalające, ale oszacowano, że dawka przynosząca rezultaty to szklanka jagód dziennie.

 

Sprawne myślenie warto również wspomagać produktami sojowymi. Zawarte w nich izoflawony działają korzystnie na poprawę pamięci, zdolność koncentracji i planowania.

 

W omawianym aspekcie obiecujący również wydaje się dodatek do jadłospisu kurkumy (działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające) i soku z granatów (działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i wpływ na mikroflorę jelit).

 

Dla zachowania funkcji poznawczych i opóźnienia ich  utraty z wiekiem opracowano nawet specjalną dietę – MIND. To połączenie diety śródziemnomorskiej i DASH, koncentrujące się na zdrowiu mózgu. Opiera się ona na takich produktach jak orzechy, oliwa z oliwek, produkty pełnoziarniste, ryby, fasola, drób i naturalnie warzywa (dużo warzyw zwłaszcza zielonych liściastych) i owoce (szczególnie jagody). I dobra wiadomość, dieta ta uwzględnia wino, czerwone wytrawne, ale nie więcej niż szklanka dziennie. Dieta MIND polecana jest również w chorobie Parkinsona.

 

Zostają jeszcze podstawy zdrowego odżywiania, które i tutaj nie są bez znaczenia. Po pierwsze woda i odpowiednie nawodnienie – 2l dziennie będą już wystarczające. Po drugie ŚNIADANIE, zjedzone w ogóle poprawi pamięć krótkotrwałą, z dostosowaną do potrzeb kalorycznością poprawi koncentrację, zbyt kaloryczne może ją utrudnić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz