wtorek, 30 października 2018

Imbir

Imbir kojarzony jest głównie z kuchnią orientalną i rozgrzewającą herbatą. Jego szeroki zakres działania  na zdrowie powinien dodatkowo zachęcić nas do wplatania go w dietę.

 

Wspomaga on trawienie,  bardzo skutecznie zapobiega wzdęciom, działa pobudzająco na apetyt, reguluje poziom cukru a także pracę żołądka, ponadto poprawia wchłanianie wielu witamin i minerałów. Jest produktem przyspieszającym metabolizm, poprawia również wytrzymałość organizmu podczas wysiłku fizycznego. Jest znanym środkiem łagodzącym nudności i wymioty, także u kobiet w ciąży, w literaturze naukowej znajdziemy jednak informacje o szkodliwym wpływie imbiru na rozwój płodu oraz o ryzyku poronienia. Imbir polecany jest osobom cierpiącym na niealkoholowe stłuszczenie wątroby, działa ochronnie na wątrobę i wspomaga jej regenerację. Ponadto pomaga w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej.

 

Kłącze imbiru zapobiega namnażaniu się H. pylori w żołądku, przez co zmniejsza ryzyko pojawienia się wrzodów żołądka. Wspomaga również leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

 

Wracając do wspomnianej rozgrzewającej herbatki to istotnie herbata z dodatkiem imbiru ma zastosowanie w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy, ma właściwości rozgrzewające, działa również napotnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybicznie a także oczyszczająco.

 

Imbir zawiera szereg przeciwutleniaczy dzięki czemu wykazuje działanie przeciwnowotworowe, wspomagane dodatkowo obecnością gingeroli.

 

Dodatek imbiru do diety poprawia stosunek cholesterolu HDL (dobrego) i LDL (złego), zmniejsza również krzepliwość krwi, a wspomniane przeciwutleniacze działają ochronnie na układ sercowo-naczyniowy.

 

    Imbir zawiera gingerol, związek o działaniu przeciwzapalnym, który pomaga uśmierzać ból związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów i chorobą zwyrodnieniową stawów.  Łagodzi również bóle menstruacyjne i mięśniowe.

 

 

Zawiera składnik (ang. Zerumbone), który wykazuje działanie łagodzące astmę.

 

Poprawia funkcje poznawcze, łagodzi objawy demencji, choroby Parkinsona i Alzheimera.

 

Łagodzi objawy trądziku, łuszczycy i egzemy oraz łupieżu, olejek z imbiru działa pielęgnująco na włosy.

 

Imbir  rozgrzewa nie tylko w chłodne dni, warto dodawać go do potraw gdyż jest afrodyzjakiem.

 

Nie powinien być stosowany przez osoby z refluksem, kamicą żółciową (może zwiększać produkcję żółci). Należy również zachować ostrożność wśród cukrzyków, aby uniknąć zbyt gwałtownego spadku cukru. Nie należy łączyć go z aspiryną i lekami rozrzedzającymi krew, aby nie spotęgować ich działania.

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz