niedziela, 21 lipca 2019

Arbuz

Arbuz wpływ na zdrowie



Arbuz - wpływ na zdrowie

 

 

 

Słodycz, która nawadnia

Bezalkoholowy drink nawadniający z arbuza… Jeśli ma on umilić chwilę relaksu można dodać do niego niewielką ilość alkoholu, należy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem ilości alkoholu epitet „nawadniający” będzie tracił na znaczeniu.

 

 A sam arbuz? Jakie jeszcze daje nam korzyści?

Skoro nawadnia to również wpływa korzystnie na pracę nerek, wykazuje działanie moczopędne, obniża poziom kwasu moczowego, a także zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych.

 

Dzięki dużej zawartości wody pomaga w regulowaniu gospodarki wodnej, pobudza wydzielanie potu i przeciwdziała przegrzaniu organizmu. Zawartość karotenoidów, w tym likopenu, sprawia że owoc ten chroni przed działaniem promieni słonecznych, jest więc pomocny w łagodzeniu skutków upału. Niektóre badania pokazują, że w mocno czerwonych arbuzach jest więcej likopenu niż w pomidorach, co więcej ma on większą biodostępność.

 

Arbuzy są jednym z najlepszych źródeł cytruliny (L-cytruliny), to właśnie z arbuza związek ten został po raz pierwszy wyizolowany. Aminokwas ten w organizmie przekształca się w L-argininę, która za pośrednictwem tlenku azotu (NO) rozszerza naczynia krwionośne, obniżając ciśnienie krwi. Poprawa przepływu krwi, przez wszystkie narządy te bardziej i mniej ważne, zawdzięczana cytrulinie, pomaga zmniejszyć łagodne zaburzenia erekcji. Cytrulina uznana jest za związek przeciwdziałający katabolizmowi oraz wzmacniający siłę mięśni, dlatego koktajl z arbuza powinien sprawdzić się w „robieniu masy”.

 

 

Owoc ten wykazuje również działanie przeciwnowotworowe, zwłaszcza w przeciwdziałaniu rakowi prostaty.

 

Korzystnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego. W arbuzie znajdziemy wiele związków o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, m.in. karotenoidy i flawonoidy, a także witaminę C, dostarcza również potasu, który wpływa na rytm pracy serca. Do tego dochodzi wspomniane już działanie cytruliny na obniżanie ciśnienia krwi.

 

Arbuz wprawdzie ma wysoki indeks glikemiczny (IG) – 75, natomiast zawartość węglowodanów przyswajalnych na 100 g produktu jest w nim stosunkowo niska, bo arbuz składa się głównie z wody, co za tym idzie ładunek glikemiczny (ŁG) również jest niski. Dlatego niewielkie porcje mogą, a nawet powinny być spożywane przez diabetyków ze względu na powikłania sercowo-naczyniowe w cukrzycy.

 

 

 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz