środa, 10 lipca 2019

Cukinia

 

 

 

               Cukinia, zwana też kabaczkiem, to jedno z moich ulubionych warzyw, może dlatego że rok w rok na przydomowej działce daje obfite plony (nie każde z warzyw jest tak hojne), a może dlatego, że jest osobliwym produktem, który pozwala puścić wodze fantazji w kuchni.

 

 

Cukinia jest niskokaloryczna (15 kcal/100g), zawiera dużo wody i jest dobrym źródłem błonnika, jedzona ze skórką dostarczy go więcej. Wszystko to sprawia, że jest zalecana na diecie odchudzającej – zapewni nam uczucie sytości, dostarczając przy tym niewielu kalorii, młoda cukinia waży ok. 300g co odpowiada ok. 45 kcal. Cukinię możemy jeść na surowo, najlepiej te młode, sprawdzi się jako dodatek do sałatek z surowych warzyw, surówek lub po prostu na kanapkę.

 

Spożywanie cukinii pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL (złego cholesterolu), dodatkowo obecność antyoksydantów zapobiega utlenianiu cholesterolu. Zjawisko utleniania cholesterolu jest jednym z czynników  wpływających na rozwój miażdżycy.

 

W badaniach nad wpływem na zdrowie cukinii wykazano, że ma ona zdolność w łagodzeniu objawów łagodnego przerostu prostaty.

 

W cukinii znajdują się kukurbitacyny, kojarzone głównie z dynią, a obecne również w ogórku czy tykwie. Ich zadaniem jest ochrona roślin przed pasożytami. Odpowiadają one za gorzki smak i uważane są powszechnie za toksyczne, mogą doprowadzić do nudności i wymiotów. Znane są również śmiertelne przypadki, jednak spożycie takiej ilości kukurbitacyn wiąże się z istnie heroicznym wyczynem, tak wysokie ich stężenie oznacza bowiem ogromną dawką goryczy. Zatem aby uniknąć sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu najlepiej pohamować apetyt na gorzkie cukinie, dynie czy ogórki.

Z drugiej jednak strony kukurbitacyny mają udowodnione naukowo działanie przeciwnowotworowe. Działają przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, trzustkowego i żółci wspomagając tym samym trawienie. Nie należy więc martwić się ich obecnością w słodkich, pełnych aromatu warzywach.

 

W swoim składzie cukinia zawiera aż 95% wody, jest więc warzywem znakomicie nawadniającym. Dostarczając przy tym potas pomaga w regulowaniu gospodarki wodnej i w utrzymaniu właściwego ciśnienia krwi.

 

Jak wybrać cukinię?

Najlepiej sięgać po mniejsze, są bardziej chrupiące, ich nasiona nie są twarde a cała cukinia nie jest tak łykowata. Należy zwrócić również uwagę na to czy cukinia nie jest uszkodzona, takie mechaniczne uszkodzenia mogą być siedliskiem bakterii. Świeżo zebraną cukinię poznamy po błyszczącej skórce, warzywo które trochę poleżało ma matową skórkę i ciemniejszą barwę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz